Vaksdal helse- og omsorgsbygg med Maritvoll sansehage

Vaksdal helse- og omsorgsbygg er en utvidelse av Vaksdal sykehjem, med nye omsorgsboliger og helsetjenester, hvor vi har prosjektert uteområdet med ny sansehage og en innendørs atriumshage; et lyst, lunt og spennende oppholdsrom med glasstak, rikt av tropiske planter.
Det eksisterende sykehjemmet er utvidet med et stort nybygg, hvor det i midten av bygget er etablert et innglasset atrie; en vinterhage for opphold med stor takhøyde og glasstak, som skal bugne av tropiske, prydefulle vekster. Den gamle hagen ved sjukeheimen har fått nytt liv som en innholdsrik, frodig og inviterende sansehage – med storslått utsikt over Vaksdalsvågen!
Plantevalg i atriet har vært en sentral del av dette prosjektet, med fokus på å utnytte de gode vekstforholdene i et slikt tropisk miljø. Vi tok utgangpunkt nyttevekster som kan stimulere smaks- og luktesansene, slik som kaffebusk, sitrustrær og bananplanter. Disse, i kombinasjon med eksotiske klatreplanter, bunndekkende planter og busker med fargerike blomster og dekorative blader, skaper en frodig helårshage. Blant «øyer» av plantesammensetninger og et mindre vannspeil, legges det til rette for opphold for større og mindre grupper. Mulighet for utplassering av stoler foran en liten scene med storskjerm gir fleksibel bruk. Det brukes holdbare materialer – en kombinasjon av tre og slipt betong på dekker, med kanter av cortenstål.
Utomhus har vi prosjektert ny sansehage kalt Maritvollen, samt ny hovedadkomst til sykehjemmet, inkludert et rampe- og trappeanlegg av granitt med natursteinsmurer av skifer. Sansehagen er formet med rundøyper av vandrestier og gangveger som leder hinderfritt gjennom hagen. Kanter viser vei, og håndløpere gir støtte der det er behov. På vandringen finnes benker, stoler og sittekanter for en pust i bakken. Noen oppholdssoner er tilbaketrukket for ro og refleksjon; et skjermet sittested i den lune pilhytten, en avslappende gyngebenk blant vegetasjon som på sikt skal bugne, og benker tett på fuglebad og insektshotell for å kunne oppleve noe av det naturen har å by på. Andre oppholdssoner er rause og fleksible; et område med mulighet for å samles ved bålpannen, rundt langbord under et stort pergolatak, eller til hageaktivitet rundt opphøyde plantebord.
Felles inngangspartier til omsorgsboligene er møblert som samlingssteder med bord og benker, hvor beboere kan treffe naboer eller ha besøk. Boliger som vender mot sør og nordvest har fått private terrasser. Hagen er ellers opparbeidet med gangveier blant bærbusker, markdekkende stauder og blomstrende trær og frukttrær. Det etableres åpne overvannsløsninger i form av regnbed med staudebeplantning.
Prosjektet stod ferdig våren 2025.
Sted:
Vaksdal
Status:
Ferdig
År:
2021 - 2025
Faser:
Alle faser
Landskapsarkitekt:
Smedsvig Landskapsarkitekter AS
Oppdragsgiver:
Vaksdal kommune
Arkitekt:
B+B arkitekter AS
Anleggsgartner:
Nærmiljø AS / Jans Hageservice AS
Størrelse: 9 500m2
Kostnad: 9.5 mill
Foto: Pål Hoff / Arkitekturfoto
